Att göra en hel affär på telefon är ovanligt, oftast behövs någon form av dokumentation för att kunden skall vilja avsluta affären. I de fall du får ett ja direkt på telefon behövs i princip alltid papper sändas ut efter samtalet.
Detta till trots är de flesta telefonförsäljare restriktiva med att sända information till kunderna. Detta beror troligtvis på att en av de vanligaste förtäckta nejen från en kund är just att be om information via post. Vi i Sverige är för artiga och rädda att säga nej så istället för att bara tacka nej ber man om information.
Du som telefonsäljare kan göra ett antal enkla saker för att undvika detta och spara tid för kunden och dig, samtidigt som du ger skriftlig information till de kunder som verkligen vill ha den.
Till att börja med skall du alltid ta reda på vad kunden vill ha för information. När kunden har svårt att specificera vilken information hon vill ha är det oftare ett förtäckt nej. När kunden har specifika saker hon vill ha skriftlig information om är det oftast ett köpintresse bakom.
När du skall skicka information boka alltid tid med kunden där du skall följa upp. Kunder som inte vill boka in någon tid kommer knappast att köpa av dig. De som bokar in en tid har ett seriöst intresse av din produkt.
Med dessa två enkla åtgärder kan du minska informationsutskicken samtidigt som du skickar information till de som verkligen är intresserad av att köpa.
Försäljningschefen Ökad försäljning Ökad vinst